Zákaz promenády v plavkách nebo projevů lásky na veřejnosti. Na co si dát v letních destinacích pozor?
I když si jezdíme na vytoužené dovolené užívat a odpočinout, přece jen bychom měli myslet na to, že tu nemůžeme dělat všechno, co se nám zachce. Jiný kraj, jiný mrav a jednotlivé země mají svá pravidla či zákazy, které jsou často pro nás i nepochopitelné, ale dodržovat je se určitě vyplatí, protože můžeme skončit v tom lepším případě s napomenutím, v horším i s pořádně mastnou pokutou.
Chorvatsko
I když Chorvatsko pokládají Češi za "své", i zde je třeba dodržovat určitá pravidla. Pokud vás například s partnerem chytí jisté choutky, na balkoně vašeho hotelu či jiného ubytování je rozhodně neuspokojujte. Sex na veřejných místech, je podobně jako v jiných zemích, zakázán, ale od roku 2016 je veřejným místem i balkon. Pokud vás nahlásí sousedé, můžete být pokutováni částkou 3000 až 7000 kuna.
Několik chorvatských měst či oblastí, jako např. Split, Dubrovnik či ostrov Hvar, zavedly zákaz promenády v plavkách či bez trička, zejména v centrech měst. Pokud budete příliš opilí a svými alkoholovými excesy budete rušit okolí, můžete dostat pokutu v přepočtu až 17 800, platí to například na ostrově Hvar. Ve více chorvatských oblastech také platí zákaz pohazování nedopalků cigaret na plážích či v ulicích měst.
Na veřejných místech jako jsou bary či restaurace, nediskutujte s místními o politické situaci v zemi a hlavně se jim nesnažte vnutit svůj názor. Pamatujte, pokud nechcete přijít do konfliktu, platí pravidlo: domácí má vždy v tomto směru pravdu.
Turecko
Do mešit musíte vstoupit jen v přiměřeném oblečení, muži by měli mít dlouhé kalhoty a ženy zahalené ramena. Rozhodně do nich nemůžete jít oděni jako na diskotéku a před vstupem do nich se musíte zout. V mešitách se také nemůže mluvit nahlas nebo se smát. Také byste neměli stát před člověkem, který se právě modlí, protože Turci vědí, že kvůli tomu nebudou jejich modlitby vyslyšeny.
V Turecku se vyhýbejte gestu "ok" (spojení palce a ukazováčku do písmene O), v turecké kultuře je totiž gesto pokládáno za obscénnost.
Nejen v Turecku, ale celkově v muslimských zemích, se vyhýbejte se svým partnerem či partnerkou veřejným projevům lásky, domácí se na to nedívají rádi a ti nejkonzervativnější jedinci vám mohou i vynadat.
Pamatujte, že i když není v Turecku prohibice a alkohol zde seženete, je dražší a většina domácích nepije. Dát si v restauraci pohár vína je v pořádku, ale opilost se netoleruje
Řecko
Řecko je plné významných archeologických památek, na které jsou obyvatelé právem hrdí. Proto najdete téměř u každé z nich upozornění, abyste se jejich nedotýkali. Také považují za neuctivé, fotografování se sochami.
Pokud se se budete nacházet v Aténách a budete cestovat metrem, určitě v něm nejezte a nepijte (kromě vody, samozřejmě). Athéňané jsou na něj totiž velmi hrdí, zejména proto, že se během jeho výstavby objevilo několik archeologických památek a artefaktů, které můžete najít v 6 stanicích. Athéňané proto velmi striktně dodržují v metru pravidla a nešpiní ho, ani zde nejedí a nepijí, totéž očekávají i od turistů.
Řekové jsou hákliví na gesto mávání, které považují za urážku. Speciálně natažená dlaň, kterou dáte někomu před obličej. Ještě více urážlivé je, pokud použijete obě ruce a čím dáte dlaň blíž k obličeji, tím větší urážka pro domácího to je.
V zemi také platí zákaz fotografování si vojenských budov a základen. Obzvlášť to platí na Egejských ostrovech, které jsou blízko tureckých hranic. I v Řecku platí, že spoře oděný do kostelů či klášterů nechoď. Muži musí mít dlouhé kalhoty, ženy dlouhé sukně.
Španělsko
Také ve Španělsku platí zákaz chození po ulici v plavkách či bez trička, proto, pokud se chcete vyhnout mastné pokutě, po odchodu z pláže si dejte na sebe šaty či tričko a kalhoty.
Ve Španělsku platí zákaz věšení spodního prádla jako kalhotky, slipy či podprsenky na balkoně. Pokud to uvidí policista z ulice, může vám dát pokutu. Se Španěly se nepouštějte do debat o náboženství, neboť je tato země silně katolická a obyvatelé berou víru vážně. Také s nimi nemluvte o problematice regionů a autonomních společenství v zemi, protože jsou na to velmi citliví, hlavně obyvatelé Katalánska, Baskicka či Galicie, kde mají místní vlastní jazyk i kulturní identitu.
Pokud se chystáte do Španělska se svým pejskem, ve více městech ukládají za nezvednuté exkrementy vysoké pokuty, protože země měla dlouho s jejich množstvím v ulicích problém.
Itálie
Pokud se chystáte v této krásné zemi řídit, dejte si pozor na tzv. ZTL zóny, kde je omezen provoz (turisté zde řídit nemohou) nebo jde rovnou o pěší zónu. ZTL zóny má většina míst a když jimi projedete vypůjčeným či svým autem, může vás vyfotit kamera a vám nebo půjčovně aut přijde například o 6 měsíců později pěkná pokuta.
Itálie je plné krásných kostelů a chrámů a platí to co v mnoha jiných zemích - s krátkými kalhotami či odhalenými rameny je vstup zakázán.
Špatná zpráva pro muže, kteří se rádi sem-tam poškrábou ... Vždyť víte kde. Italský nejvyšší soud v roce 2008 totiž uzákonil, že na veřejnosti je tomuto (zlo) zvyku konec a genitálie si chytit nemůžete ani na vteřinu a ani přes kalhoty. Nejsme si sice jisti, zda se muži tímto pravidlem i opravdu řídí, ale přece jen dobré vědět.
Pokud se chystáte do Benátek či na okolní pláže, dávejte si velký pozor na koupi padělaného oblečení či kabelek, které se zde prodávají ve velkém. Samozřejmě, ilegálně. Pokud vás policie chytí, jak kupujete od pouličního či plážového prodejce padělek, můžete dostat pokutu až 25 000 korun, za což jste už mohli mít pravou věc.
Autorem článku je partnerský web "Moře zpráv".